Obec Střelná leží na moravsko-slovenské hranici v Lyském průsmyku.Ten odděluje Bílé Karpaty na jihu od Javorníků na severu. První písemnou zmínku o existenci obce se podařilo nalézt ve Slovenském státním archivu v Bytči. Je psána ve formě svědecké výpovědi o hranicích mezi panstvím lednickým a brumovským, ze dne 9. září 1479. Tímto však není vyloučena ani dřívější možnost nějakého omezeného osídlení v době pobytu římských vojsk v Trenčíně.

Existuje domněnka, že již tenkrát byl průchod přes Lyský průsmyk hlídán z Příkrého vrchu nad průsmykem. Název obce jednoznačně vystihuje její strategický význam při plnění obranné funkce Moravy před nájezdy Tatarů a Turků. Že své jméno nosí Střelná oprávněně i mírových dobám podtrhuje skutečnost, že téměř na hranici se Slovenskou republikou je v plném provozu střelnice bývalé Zbrojovky Vsetín, mající i nyní velký strategický význam při zkoušení moderních zbraní. Poloha obce je strategická i z pohledu dopravy. Ještě donedávna zde fungoval jeden z nejvytíženějších hraničních přechodů se Slovenskou republikou a prochází zde i významný železniční tah na východ. Dominantou obce je kostel zasvěcený Panně Marii Nanebevzaté, jehož základní kámen byl položen v roce 1968. Raritou je, že jeden střešní okap odvádí povrchové vody do potoka ústícího do Váhu a voda z druhé strany střechy teče do Bečvy.
Po celý rok žije obec čilým kulturním životem. Za již tradiční lze považovat akce jako plesy občanských sdružení fungujících v obci, dětský karneval, fašank s voděním medvěda, košt slivovice,pletení korbáčů,slet čarodějnic, pouť, dožínky, mikulášská obchůzka atd.

Rozhledna na Čubovém kopci

Originální dřevěnou rozhlednu naleznete při toulkách česko-slovenským pohraničím na Čubově kopci (720 m.n.m.) v Javornících, je vzdálená asi 4km východně od Turistické zvonice. Rozhledna má svým tvarem připomínat valašský klobouk.

Betlém Horní Lideč

Součástí expozice betlému je kromě vyřezávaných dřevěných postaviček a architektur filmový snímek, který byl pro tento účel natočen. Návštěvníkovi přibližuje nejzajímavější historické momenty, události, zvyky, stará původní řemesla tak jak se v průběhu staletí vyvíjel život v našem kraji, v česko-slovenském pomezí. V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném okamžiku ve filmu hovoří. Podmanivá hudba včetně doprovodného slova dotváří výjimečnou atmosféru betlémského příběhu o narození Ježíška. Při stavbě betlému byl kladen velký důraz na vytvoření zajímavého prostoru, ale také příjemné atmosféry, která divákovi umožňuje prožít hluboký duchovní zážitek. Tím je náš betlém charakteristický a mimořádný.

V betlému je možné shlédnout mimo jiné dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče.

Velkým lákadlem jsou pohyblivé figurky, jejichž prostřednictvím v našem betlému ožívají stará řemesla a zvyky. Obdivovat můžeme 75 mechanicky se pohybujících figur.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky